Mieluummin naapurin Pirkko kuin lipevä myyjä

Miksi asiakastarinoita kannattaa tehdä?

Koska ne ovat paras suositus ja luottamuksen osoitus.

Mikään markkinointihehkutus ei voita sitä, kun aidot ihmiset kertovat kokemuksistaan omilla kasvoillaan ja nimillään. Heidän fiiliksensä ja näkemyksensä tuovat selvää lisäarvoa. Samaistumme mieluummin naapurin Pirkon mielipiteeseen kuin lipevän myyjän nokkeliin fraaseihin.

Mä tykkään asiakastarinoissa just siitä, että ne tekevät asian todeksi. Ei tarvitse keksiä, miten tämä nyt vetävästi viestittäisiin, kun tyytyväinen asiakas kertoo onnistumisesta. Omin sanoin ja rehellisesti.

Hyvä asiakastarina antaakin asiakkaalle tilaa. Hän saa kertoa mielipiteensä omana itsenään. Tekstiä ja videota täytyy editoida taitavasti, jotta asiakkaan oma ääni ei katoa. Pirkko saa olla Pirkko, vaikka viesti olisi napakka.

Asiakastarinat eivät ole vain yritysten markkinointivaltti. Niistä hyötyvät myös järjestöt, yhdistykset, kaupungit ja kunnat. 

Miksi? Koska kaikkien organisaatioiden täytyy perustella oman olemassaolonsa hyöty ja tarkoitus. 

Asiakastarinoilla voidaan kertoa esimerkiksi järjestöjen ja yhdistysten työn merkityksestä ja aikaansaannoksista. Miksi olemme tärkeä toimija? Missä olemme onnistuneet?

Kaupunkien ja kuntien asukkaat, paikalliset puuhaniilot ja yritykset ovat kotiseutunsa parhaita kehujia. Heidän näkemyksensä kiinnostaa.

Minkälainen asiakastarina auttaisi sua? Ota yhteyttä, niin jutellaan lisää.


Lisää blogikirjoituksia